Systemy wizyjne w procesie produkcji

Autor: maszyny pakujące LSTECH
Data dodania: 6 Października 2023r
Ten artykuł przeczytasz w: 5 min
Ocena:
(4)

Systemy wizyjne a kontrola jakości

Automatyzacja i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w procesie produkcji dotyczą współcześnie każdego jego etapu. Stale poszukujemy bowiem technologii i nowoczesnych urządzeń zwiększających wydajność procesu produkcji, optymalizujących jego koszty oraz zapewniających jak najlepszą jakość wytwarzanych wyrobów. Tymi cechami charakteryzują się systemy wizyjne stanowiące w obecnych czasach nieoceniony element kontroli jakości, który działa o wiele efektywniej, precyzyjniej i staranniej niż ludzkie ręce. Dlaczego kontrola jakości jest ważnym elementem każdego procesu produkcji? Jak działają systemy wizyjne i jakimi zaletami się wyróżniają?

Kontrola jakości w procesie produkcji

Kontrola jakości może się wydawać laikom nieszczególnie istotnym etapem produkcji, jednakże pełni kluczową rolę dla reputacji firmy na rynku, zadowolenia klientów oraz zysków i zminimalizowania ryzyka poniesienia kosztów związanych z reklamacjami czy wycofaniem wadliwych partii ze sprzedaży. Kontrola jakości polega bowiem na monitorowaniu procesu produkcji i sprawdzaniu jakości wykonywanych towarów. Szybko wykryte ewentualne nieprawidłowości podczas procesu produkcji umożliwiają sprawnie zareagować na nie, tym samym zmniejszając straty finansowe firmy i zachowując jej reputację. Najlepszym przykładem na ukazanie wartości etapu kontroli jakości dla przedsiębiorstwa jest sytuacja, z którą raz na jakiś czas spotykamy się na rynku, kiedy to cała partia produktów znajdujących się już na półkach sklepowych i w domach klientów okazuje się wadliwa. Firma musi w tej sytuacji pokryć koszty związane z wycofaniem jej z obiegu, a przy tym ryzykuje uratą reputacji i zaufania wśród klientów.

Systemy wizyjne - czym są?

Postęp technologiczny przyczynia się do poszukiwania automatycznych i nowoczesnych rozwiązań na każdym etapie produkcji, włączając w to właśnie kontrolę jakości. Dlatego też pojawiły się na rynku systemy wizyjne, których zadaniem jest sprawdzanie jakości wytwarzanych towarów na określonych etapach produkcji. Systemy wizyjne możemy najprościej nazwać układem urządzeń, które współpracują ze specjalnym oprogramowaniem odpowiedzialnym za analizowanie i przetwarzanie obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu systemy wizyjne są w stanie widzieć nawet najmniejsze nieprawidłowości i niedociągnięcia, które mogą być trudne do zauważenia gołym okiem człowieka, zwłaszcza gdy dochodzą do głosu zmęczenie i monotonia towarzyszące często kilkugodzinnej pracy na linii produkcyjnej.

Systemy wizyjne - jak działają?

Sposób działania systemu wizyjnego może się różnić w zależności od potrzeb klienta, specyfiki samej produkcji oraz konkretnego producenta tego układu sprzętów służących kontroli jakości. Jednakże ogólna zasada pracy systemów wizyjnych jest identyczna, ponieważ analizują i porównują obraz, na którym widoczne są wytwarzane aktualnie towary, z zapisanym produktem wzorcowym. Różnice odnośnie działania poszczególnych systemów wizyjnych dotyczą w głównej mierze postępowania w przypadku zauważenia wadliwych pojedynczych produktów bądź całych ich partii, np. stosowna informacja na ten temat może być widoczna na panelu operatorskim, a reakcja pozostaje po stronie pracowników, albo konkretna maszyna może sama kierować uszkodzone towary do punktu zrzutu - bez potrzeby przerywania pracy linii produkcyjnej.

Zalety systemów wizyjnych w produkcji

Najważniejsze zalety systemów wizyjnych są wspólne dla samej automatyzacji produkcji. Ten układ urządzeń działający wraz z odpowiednim oprogramowaniem jest o wiele precyzyjniejszy niż nawet najbardziej bystre oko człowieka. Systemy wizyjne są w stanie zauważyć nawet takie nieprawidłowości, które nie mają prawa zostać zauważone gołym okiem. Możemy zatem potraktować je jako gwarancję dla otrzymywania wysokiej jakości towarów i ograniczenia do minimum ryzyka trafienia do sprzedaży wadliwych towarów. Systemy wizyjne działają przy tym o wiele szybciej oraz wydajniej niż ludzkie ręce i w dalekosiężnej perspektywie są bardziej opłacalne finansowo niż zatrudnianie całej rzeszy wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.

Zastosowania systemów wizyjnych

Systemy wizyjne są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu: elektronicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, ciężkim czy też spożywczym. Szczególnie chętnie są stosowane na etapie dozowania produktów i umieszczania ich w dedykowanych im opakowaniach. Biorąc za przykład branżę spożywczą, a konkretniej produkty płynne i półpłynne pakowane w plastikowe kubki, systemy wizyjne mogą zostać zaprogramowane w taki sposób, aby wykrywać wszelkie uszkodzenia opakowań - nawet mikropęknięcia czy zgniecenia. Istnieje również możliwość zliczenia wytworzonych wyrobów i monitorowania ich zawartości. Tak naprawdę konkretne zastosowania systemów wizyjnych są uzależnione od oczekiwań i życzeń przedsiębiorców oraz specyfiki wytwarzanych przez nich produktów. Jedno jest jednak pewne - rozwiązanie to daje wiele możliwości i jednocześnie gwarantuje maksymalny poziom kontroli jakości (niemal stuprocentowy).

Spodobał ci się ten artykuł?

Powiązane produkty:

Dozowanie do kubków Zobacz produkt
Dozowanie do kubków
Dozownik KL-1, KL-2 i KL-4
Zestawy dozowania INOX Zobacz produkt
Zestawy dozowania INOX
Dozownik wagowy, karuzelowy i kapusty
Kapturownica SH 45 Zobacz produkt
Kapturownica SH 45
Systemy zabezpieczania palety
Zespoły dozowania Zobacz produkt
Zespoły dozowania
Dozownik wagowy, ślimakowy i objętościowy
Automat pakujący KL-1/3 Zobacz produkt
Automat pakujący KL-1/3
Automat pakujący do kubków KL-1/3

Pozostałe artykuły